Mat Fraser i Tia Toome

CrossFit Games 2019 – podsumowanie tegorocznej edycji

CrossFit Games 2019, czyli największe, coroczne święto sportowe całego świata CF już za nami. Minęło kilka dni, emocje już trochę opadły więc czas na nasze subiektywne podsumowanie tegorocznej edycji.

Bez owijania w bawełnę napiszemy na samym początku – według nas były to jedne z najlepszych, jeżeli nie najlepsze Gamesy w dotychczasowej historii. Już dawno nie oglądaliśmy wszystkich eventów z taką ciekawością i zainteresowaniem. Na język przychodzą nam od razu 3 rzeczy a propos CrossFit Games 2019:

 1. Organizatorzy zrobili świetną robotę, żeby przybliżyć zawody zwykłym śmiertelnikom.
 2. Eventy były tym razem tak dobrane, aby rzeczywiście wybrać: The Fittest on Earth a nie The Best CrossFiter on Earth.
 3. Wygrali najlepsi a Tia-Clair Toomey jest z innej planety!

Mamy tu na myśli przede wszystkim dwie rzeczy – więcej różnorodnego biegania w tegorocznej edycji oraz zdecydowanie mniejsze ciężary w treningach. W 6 pierwszych eventach mieliśmy aż 4 sprawdziany wszechstronnego biegania. Przypominamy: w evencie pierwszym – 400 metrowy odcinek biegu, w evencie trzecim – 6000 m bieg z obciążeniem, event 4 – sprint z lekkimi sankami, no i na deser sobotni sprint course czyli typowy sprint połączony ze slalomem. BAJKA.

„To CrossFit, a nie zawody w bieganiu!”

Running CrossFit games 2019

Oczywiście od razu można było usłyszeć głosy krytyków: to jest CrossFit a nie zawody w bieganiu. Przemilczymy to, albo nie, nie przemilczymy. Jeżeli ktoś naprawdę wie jak działa ludzkie ciało to wie, że bieganie – w szczególności bieganie szybkie (sprint) jest zwieńczeniem motorycznym naszych możliwości ruchowych. Nie ma więc mowy o testowaniu naszej sprawności bez dokładnego sprawdzenia naszych umiejętności biegowych. Koniec kropka. Tak więc organizatorom CrossFit Games 2019 – chapeau bas.

Drugim elementem, który przybliżył CrossFit jako sport, zwykłym ludziom były zdecydowanie mniejsze i rozsądniejsze ciężary, z którymi musieli sobie radzić wszyscy zawodnicy. Przypomnijmy, iż oprócz eventu pierwszego (rwanie na 83kg – ale o tym później) oraz sprawdzianu (nota bene genialnie przeprowadzonego pod względem show!) w zarzucie (no bo nie oszukujmy się, coś takiego musiało być), wszyscy panowie operowali na sztandze o maksymalnej wadze 60 kg. Nie musimy chyba mówić, że wielu CrossFitowych amatorów z naszego klubu jest w stanie sprawnie i bezpiecznie pracować na tym ciężarze a co dopiero najlepsi z najlepszych. Wielkie brawa za to. Wybór the Fittest on Earth nie musi oznaczać walki z ogromnymi obciążeniami.

Prawdziwi „The Fittest on Earth”

Biorąc pod uwagę oba aspekty z punktu pierwszego możemy jak nigdy stwierdzić, że tegoroczna edycja wyłoniła The Fittest kobietę i The Fittest mężczyznę na naszej planecie. Czy to nie brzmi świetnie? Było wszystko co tylko być powinno:

 • wspomniane bieganie w wielu różnych kombinacjach (400m, 6000m, sanki, sprint + slalom)
 • inne monostructural cardio (skakanka, ergometr wioślarski, pływanie, airbike, paddleboard)
 • gimnastyka wszelaka (burpee, wchodzenie po linie, chodzenie na rękach, muscle upy na drążkach i kółkach, pompki w staniu na rękach, podciąganie, pistolety, toes to bary)
 • ciężary lekkie (kettlebells z 2 eventu)
 • ciężary średnie (DB z 7 eventu, OHSy z Ringera 2 i sztanga z finałowego Standardu)
 • i te największe (1rep max w zarzucie)

Innymi słowy, ogromna wszechstronność bez przesadzania w żadną ze stron. Ponownie wielkie brawa za to!

First Cut

Majstersztykiem był pierwszy event – FIRST CUT, który miał zrobić pierwszy „przesiew” z prawie 150 zawodników i zawodniczek z całego świata. Przypomnijmy, że w tym roku w CrossFit Games brało udział prawie 4 x więcej atletów niż w latach poprzednich. Taka forma eliminacji (jakkolwiek również krytykowana przez niektórych) była ze względów organizacyjno-logistycznych wręcz nieunikniona.

crossfit games 2019 event 1

4 rounds for time:

 • 400-m run
 • 3 legless rope climbs
 • 7 squat snatches (130 | 185 lb.)

Trudno sobie wyobrazić lepszy trening, który w uczciwy i miarodajny sposób pozwoliłby wyłonić najlepsze 50% z obecnych na CrossFit Games zawodników. 400 m bieg- królowa dystansu biegowego. Nie za krótko (pełny sprint) i nie za długo (klepanie po asfalcie). Wchodzenie na linę bez pomocy nóg, czyli test naszej siły ramion, pleców i … chwytu. Wersja bardziej siłowa niż techniczne „łatwiejsze” wchodzenie z nogami. Znowu chcemy wybrać najlepszych, każda słabość zostanie surowo ukarana.

Rwania na dosyć wysokim ciężarze. Dlaczego rwania? Wiadomo że to najtrudniejszy i najpiękniejszy ruch ciężarowy. A dlaczego tak wysoki ciężar? Dlatego, żeby odsiać słabych siłowo biegaczy i innych triathlonistów. Innymi słowy, na sztandze musiało być coś więcej. Gdyby było 50-60 kg ten event miałby zdecydowanie inny przebieg i do dalszej rundy przeszłoby sporo „słabszych” zawodników.

Tia – Clair Toomey i Mat Fraser – pokaz prawdziwych atletów

Mat Fraser i Tia Toomey - win CrossFit Games 2019

Pomimo wielu słów krytyki: że za dużo biegania, że nieuczciwa eliminacja po pierwszych eventach możemy powiedzieć tylko tyle: po 4 dniach rywalizacji i po 11 SUPER wszechstronnych sprawdzianach, wygrali najlepsi. Tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości. Tia-Clair Toomey pokazała, że jest niesamowitym sportowcem, którego absolutnie warto śledzić i naśladować. Rewelacyjnie biega, doskonale pływa (wyprzedziła wszystkich facetów!), wygrywa na ciężarach a i o jej gimnastyce trudno powiedzieć cokolwiek złego. Innymi słowy: 100% the Fittest on Earth! I to po raz 3 z rzędu na CrossFit Games

Matt Fraser, trudno nie podziwiać tego gościa! Po wpadce podczas biegu z plecakiem, musiał po raz pierwszy gonić za liderem. To zawsze on dominował i praktycznie zawsze już przed weekendem było wiadomo, że wygra. W tym roku było inaczej. Zarówno bieganie jak i pływanie nie jest jego mocną stroną, a pomimo tego gonił, gonił i przegonił Noah Olsena i po raz 4 z rzędu wygrywa CrossFit Games!

Dziękujemy za te Gamesy. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zawodnikom i głęboko wierzymy, że za rok nasz kraj wyśle nie mniej liczną reprezentację, która tym razem powalczy o najwyższe miejsca! A jak wypadli Polacy ? – Przeczytasz TUTAJ

0 comments on “CrossFit Games 2019 – podsumowanie tegorocznej edycjiAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »