Gimnastyka CrossFit

Akrobatyka sportowa vs. gimnastyka sportowa w CrossFit

Gimnastyka i akrobatyka – dwa podobne, często mylone sporty. Który znamy ze sportu fitnessu? Czym tak naprawdę charakteryzują się te dyscypliny?

Zawodnicy zwrócą uwagę na możliwości współzawodnictwa i tu trzeba wspomnieć iż gimnastyka to sport olimpijski i najwyższym wyróżnieniem będzie mistrzostwo olimpijskie. W akrobatyce możemy zdobyć mistrzostwo świata, lecz na olimpiadzie nie obejrzymy zmagań przedstawicieli tego sportu.

Akrobatyka sportowa

Scharakteryzujmy akrobatykę sportową (bez użycia sztywnych definicji). Podstawowymi konkurencjami w akrobatyce będą układy w dwójkach lub grupowe w trójkach i czwórkach. Ważnym elementem jest plansza na której wykonywane są układy. Jest ona osadzona na sprężynach i pokryta wykładziną gimnastyczną- zdecydowanie pomaga wykonanie dynamicznych elementów wymagających odbicia od ziemii (np. salt, śrub) , jak również amortyzuje lądowanie. Przy układach mówimy również o choreografii stworzonej oczywiście do muzyki, wszystkie elementy powinny zostać wykonane rytmicznie jak w tańcu. Ruchy spotykane w występie mogą być zarówno indywidualne jak i zespołowe.

Mówiąc o gimnastyce sportowej musimy rozdzielić opis na kobiety i mężczyzn.

Gimnastyka sportowa mężczyzn

Większość konkurencji w gimnastyce sportowej mężczyzn wymaga sprzętu, wyjątkiem jest układ wolny. Układ wykonywany jest na planszy takiej jak w akrobatyce do układów grupowych, w tym wypadku jednak zawodnik występuje samodzielnie. W jego pokazie mogą występować elementy zarówno dynamiczne jak i statyczne, siłowe. Można zobaczyć tu takie ruchy jak stanie na rękach, siłowe wejście do stania na rękach, planche, koła w podporze na ziemi, oraz mnóstwo ewolucji dynamicznych takich jak: rundaki, przerzuty w przód oraz w tył, salta na mnóstwo sposobów, śruby itd.

akrobatyka

Druga konkurencja to drążek gdzie ilość ewolucji jest ograniczona przez ludzką wyobraźnię. Pożądane przez wielu wspierania siłowe (muscle up) są podstawą do widowiskowych pokazów. Możemy obserwować latających nad drążkiem zawodników wykonujących salta, stających na rękach na drążku… najlepiej po prostu obejrzeć przynajmniej jeden występ.

Trzecia ważna dla Crossfit’u konkurencja to układy na kółkach gimnastycznych. Popularny w sporcie fitnessu kipping jest wykonywany również w gimnastyce. Możemy tu obejrzeć ćwiczenia siłowe (najprostszym będzie muscle up, znacznie trudniejsze to chociażby tzw iron cross czy full planche) ale także ruchy szybkie, dynamiczne. Zeskok z kółek również jest ważny, tu zawodnicy wykorzystują elementy z innych konkurencji wykonując salta, śruby etc.

W gimnastyce mężczyzn mamy jeszcze trzy pozostałe konkurencje tj.: skok przez stół gimnastyczny, koń z łękami i poręcze gimnastyczne. Omówię je przy następnej okazji, gdyż dla sportu fitnessu nie odgrywają tak dużej roli ;).

Gimnastyka sportowa kobiet

gimnastyka sportowa

W gimnastyce sportowej kobiet mamy wiele elementów wspólnych z płcią przeciwną, lecz również kilka odmiennych. 

Układ wolny u kobiet jest bardzo podobny jak u mężczyzn, drobne różnice w samym wykonaniu są oczywiste. Kobiety wykonują układ choreograficzny, we współpracy z muzyką, tworząc piękne, przyjemne dla oka widowisko artystyczne.

Poręcze asymetryczne są odpowiednikiem pracy na drążku mężczyzn, z tą różnicą, że kobiety wykonują ewolucje między dwoma drążkami wykorzystując również elementy dynamiczne jak i statyczne. Konkurencja zdecydowanie godna polecenia, bardzo widowiskowe układy, pełna gracja i perfekcjonizm w niezwykle skomplikowanych ruchach.

Przedostatnia z konkurencji kobiet to układ na równoważni. Niebywale trudna konkurencja, która weryfikuje dokładność wykonania ćwiczeń. Na wąskiej belce bowiem zawodniczki wykonują skomplikowane ruchy, skaczą, kręcą salta, stają na rękach zachowując szyk, precyzję i jednocześnie prezencję przez cały układ.

Ostatnia konkurencja to skok przez stół. Konkurencja analogiczna do mężczyzn, którą przy następnej okazji chętnie omówię.

Różnice

Na pierwszy rzut oka od razu widać różnice nie tylko między dyscyplinami, ale również w obrębie gimnastyki można odróżnić gimnastykę kobiet od gimnastyki mężczyzn. W Crossficie spotykamy się z gimnastyką, wykonując oczywiście ćwiczenia stosowane również w akrobatyce np. stanie na rękach. Obydwie dyscypliny, jeśli trenowałeś w wieku dziecięcym stanowią bardzo dobrą bazę pod crossfit. Zaczynając od mobilności, wytrzymałości stawów, umiejętności utrzymania napięcia mięśniowego w każdym ustawieniu ciała (zarówno na nogach jak i do góry nogami), nienaganna pozycja i siła ułatwiająca wykonanie bardzo wielu ćwiczeń na własnym ciężarze ciała. Minusem jest jednak przygotowanie ciała jedynie do krótkiego, dynamicznego wysiłku (idealny do podnoszenia ciężarów). 

Poznajcie dwa sporty i rozróżniajcie je teraz wyraźnie. Kolejna rozprawka o sportach gimnastycznych już z przykładami co można w domu zrobić i jak z tymi ruchami progresować. Trzymajcie się zdrowo we własnych czterech ścianach i czekajcie na dalsze wpisy! Obiecuję, będzie warto.

Autor: Kowal

0 comments on “Akrobatyka sportowa vs. gimnastyka sportowa w CrossFitAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »